RSS

Yedinci Hadis/İlimsizlik Felakettir

06 Ara

Yedinci Hadis

“‏ إِنَّ اللَّهَ لاَ يَقْبِضُ الْعِلْمَ انْتِزَاعًا، يَنْتَزِعُهُ مِنَ الْعِبَادِ، وَلَكِنْ يَقْبِضُ الْعِلْمَ بِقَبْضِ الْعُلَمَاءِ، حَتَّى إِذَا لَمْ يُبْقِ عَالِمًا، اتَّخَذَ النَّاسُ رُءُوسًا جُهَّالاً فَسُئِلُوا، فَأَفْتَوْا بِغَيْرِ عِلْمٍ، فَضَلُّوا وَأَضَلُّوا ‏”‏‏.

“Allah, bir toplumda, ilmi, insanların hafızalarından söküp alarak değil, âlimlerin ruhunu alarak yok eder. Öyle bir durum olur ki, artik o toplumda hiç âlim kalmaz. Sonuçta insanlar cahil başlar/yöneticiler/danışmanlar edinirler; böylece hem kendileri sapar, hem insanları saptırırlar.”

[Buhârî, İlim 34, Müslim, İlim 13]

 

İlimsizlik Cinayettir

Bu hadisin anahtar sözcükleri ‘ilim’ ve ‘âlim’ kavramlarıdir. Başka hiçbir veriye ihtiyaç duymadan Yüce Allah’ın kutlu elçisinin sadece bu sözüne bakarak İslamiyet’in ilme verdiği önemi görmek mümkündür.

İlim bu hadiste adeta toplumun yolunu aydınlatan bir ışığa, bir nura, bir aydınlığa benzetilmektedir. İlim ışıksa, âlimler de o ışığı elinde tutup toplumun önünü aydınlatan kişilerdir. Işık tek başına topulum aydınlatamaz. Onu elinde tutup kumunda eden birilerinin bulunması gerekir. Onlar da âlimlerdir. Hayat, ne ışıksız devam edebilir, ne de âlimsiz. Birinin varlığı diğerine bağlıdır.

Yüce Allah’ın Kutlu Elçisi, İslam inancında ilme ve âlime verilen değeri ve önemi güçlü ifade ve teşbihlerle dile getirmektedir. Eğer ilmin kadri bilinmez, ona gereken önem verilmezse, diğer bir ifade ile toplum ilmin ışığında yürümez, âlimler de yerlerine yeni bilim adamları yetiştirmezlerse, ilmin devamlılığı kalmaz, gelecek nesillerin önü aydınlatılamaz, sonuçta cahil kalırlar. Bu kez yollarını aydınlatacak âlim bulamaz duruma gelirler. Böyle olunca da cahillerin peşine takılır, sonuçta yollarını sapıtırlar.

İlmin yok olması âlimlerin devreden çıkması ile olur. Mevcut âlimler, yerlerine ilmin devamını sağlayacak yeni bilim adamları yetiştirilmezlerse, âlimlerin ve ilmin sonu gelir ve bu şekilde de ilim ortadan kalkmış olur.

İlmi olmayanlar, sadece kendilerini değil, başkalarını da saptırırlar. İlimsiz fetva vermek, dini bir hükmü belirtmek, herhangi bir alanda yol göstermek, adeta bir cinayettir. Çünkü -ister dünyevi olsun ister uhrevi- sonu hüsrandır. Bazen telafisi mümkün olmayan sonuçlara sebep olur. İnsanın hem dünyasını hem ahiretini karatır, yok eder. Ecdadımız, “Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder.” demiştir.

Cehalet kadar insanı rezil eden, perişan eden, yol üstü bırakan başka bir şey yoktur. İnsanın en büyük düşmanı cehalettir. Başına ne gelirse cehaletten gelir. Dünya da ahiret de ancak ilim ile elde edilir. Allah ilimle bilinir. Onun rızası ilim ile elde edilir. Dünya işleri ilimle yürütülür. Gelişme ilimle sağlanır. Unutmamak gerekir ki, artık zamanımızın en büyük gücü ve silahı da ilimdir.

Baba ve annelerin çocuklarını yetiştirmede ne kadar sorumlu olduklarını düşünebiliyor musunuz?!.. Bir çocuğun dünyaya gelmesine vesile olmak yetmiyor. Allah’ın huzuruna çıktığında, “ne anne-babam, ne de içinde yetiştiğim toplum, bana seni, kitabını, buyruklarını, peygamberini, ahireti, cennet, cehennemi, hesabı, mizanı, helâlı, haramı, namazı, orucu, zekâtı, bir gün seninle karşılaşacağımı ve yaptıklarımın hesabını tek tek vereceğimi… öğretmediler” derse, acaba ne cevap veririz?!..

Kalın sağlıcakla!… En iyi günler sizin olsun!..

***

 

14. 07. 2007

Doç. Dr. Cemal AĞIRMAN

E-mail: cemalagirman@hotmail.com

        agirmancemal@gmail.com

 

 
Yorum yapın

Yazan: Aralık 6, 2007 in • Hadis Yorumları

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: